ALCHYMICKÁ PEC
Jan Švankmajer je filmový tvorca a výtvarník, ktorý je pojmom nielen v krajinách bývalého Československa, ale na celom svete.
Film však nie je len prostým portrétom Jana Švankamajera. Dokumentuje život a proces tvorby v spoločnosti ATHANOR (čo je názov renesančnej alchymistickej pece), kde filmové diela Jana Švankmajera od počiatku devädesiatych rokov výhradne vznikajú. Hlavných postáv je preto viac. Medzi nimi i producent Jaromír Kallista, pre svoju praktickosť nedoceniteľný spolupracovník Tomáš Kalous a ďalší. Svojím spôsobom film bilancuje ich doterajšiu tvorbu, ale nemá byť v prvom rade zhrňujúcim dokumentom, ale živým situačným filmom. Má priniesť komplexný obraz o tvorbe jedného z najdôležitejších a v celosvetovom merítku aj najznámejšieho režiséra dnešnej doby.
Sme ponorení vo vnútri tvorivého procesu našich postáv. Chceme zachovať túto blízkosť a sprostredkovať ju divákovi. Sledujeme preto celý proces od príprav až po premiéru filmu HMYZ, a zároveň rozvíjame ďalšie línie, ktoré v duchu imaginácie dávajú filmovú tvorbu Jana Švankmajera do súvislosti s jeho voľnou tvorbou, myslením a reflexiou krízy euroatlantickej civilizácie. Podstatnú líniu vo filme tvorí aj Skupina českých a slovenských surrealistov, ktorá je Švankmajerovou druhou rodinou. Stretávajú sa v zámočku Horní Staňkov, ktorý Švankmajer vybudoval zo starej ruiny ako “surrealistickú tvrz”, ktorá je útočiskom jeho obsesií, autorových prízračných objektov a plná exponátov magického umenia z Afriky a Oceánie, ktoré Švankmajer vášnivo zbiera v duchu “kunstkomory” či kabinetu kuriozít z dôb renesancie a naväzuje na ňu svojou tvorbou analogickou s magickým prežívaním primívnych kmeňov uctievajúcich fetiš.
Vo filme sa režiséri Adam Oľha a Jan Daňhel opierajú o “Desatoro”, ktoré Jan Švankmajer napísal ako manifest svojej filmovej tvorby. V ňom určuje, ako pristupuje k filmu a čo je treba mať na pamäti ako univerzálne platné východiská. Je to kľúč k pochopeniu jeho zásad, ktorými sa vo svojej tvorbe riadi. Filmový dokument je dialógom s týmto desatorom a tematizuje proces tvorby, permanentnej hry a nikdy nekončiaceho procesu oslobodzovania v zmysle “možné proti skutočnému”:
Tvorcovia
Adam Oľha, réžia a kamera
Jan Daňhel, réžia a strih
Jakub Halousek, kamera
Tomáš Potočný, zvuk
Ivo Špalj, zvukový majster